Od jakiego elemntu powinniśmy począć przy selekcji pulpitu gastronomicznego? Albowiem, pulpit kuchenny jest fundamentalnym elementem wyposażenia pomieszczenia jakim jest kuchnia. W związku z powyższym, koloryt blatu w kuchni zazwyczaj powinien być dopasowany do odcienia kuchni. Inne znaczące warunki to trwałość a również fanatastyczne podobieranie naszego blatu kuchennego do zlewu. Najdogodniej gdy nasze podobieranie zapoczątkujemy już na poziomie planu kuchni, tak ażeby blat był jak najkorzystniej dobrany do zlewu a tym samym jak najmocniej utkany.

Przy wyszukiwaniu blatu gastronomicznego do zlewu, musimy popatrywać na rodzaj wyszukanego zlewu. Ten element jest niezmiernie ważny, albowiem zlewozmywak zawieszony jak gdyby umieszczony w pulpit potrzebuje wyjątkowego montażu. Przypominany zlewozmywak uwieszony można tylko umieścić pod blatem niewrażliwym na zamoczenie, czyli z granitu, marmuru, kompozytu lub ze stali nierdzewnej. Tym podobnym pozostałe zlewozmywaki pasują do każdorazowych istniejących typów blatów gastronomicznych.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na pulpit kuchenny wykonany z świetnego laminetu lub drewna, wtedy musimy już na samym początku ochronić boki blatu przed przedostaniem się brudnej wody. Zaleca się owe zabezpieczenie wykonać na wzór dobrej jakości silikonem. Nadto, przypomniane {blaty|pulpity| kuchenne trzeba pozostawiać na odpowiednim typie sztywności a także urzeczywistniać co pewien czas właściwiej konserwacji.