Pierwszą ideą przy zakupie nowego mieszkania nie wykorzystywanego jest zweryfikowanie kto jest jego rzeczywistym posiadaczem. Możesz powiedzmy to sprawdzić za pomocą księgi wiecznotrwałej lokalu. Czasami opowiada się o tym, że wnętrze reflektowali wysprzedać lokatorzy, jacy posiadają ustawodastwo w nim pomieszkiwania, ale nie są jego rzeczywistymi najemcami. Nie każde siedlisko ma wspomniany powyżej, ustalenie w księdze długowiecznej, tak wzorowo przypuszczalnie może być w zdarzeniu lokalu zrzeszeniowego majątkowego z normą do lokum, wtenczas w owej sytuacji należy uprosić właściciela siedliska o zapisy świadczące jego prawo do lokalu, owe zaświadczenie może być wykonane w postaci dokumentu notarialnego. Sprawdzenie książek długotrwałych ma chociażby jedną korzyść, a mianowicie ułatwia kontroli czy mieszkanie oby na pewno nie jest z kredytem nie spłacanym na wzorzec może być obarczone zadłużeniem w kształcie debetu hipotetycznego, wtedy przed samym nabyciem mieszkania powinno się zadbać, aby wszystkie mieszczące się w niej hipoteki pozostały uprzednio uregulowane.

Następna kluczową istotną kwestią przy kupnie mieszkania z rynku używanego jest to, czy lokum nie jest obciążone umową bezkresną, unormowaną przez kodeks karny. Adnotacja w kodeksie tyczący się owe porozumienia, w których opowiada się o tym, że w zamian za wysiedleniem majątku parceli, nabywca zobowiązany jest do zapewnienia zbywcy bezkresnego utrzymania. W codziennym życiu oznacza to tyle, że osoba bardzo bliska posiadacza mieszkania, zamieszkująca w jego lokum oraz posiada prawo mieszkać w nim aż do końca życia, automatycznie od tego kto jest właścicielem lokum.

W takim przypadku, jeśli miałoby dostać się do inwestycji rozsprzedaży, wtedy jednostka z bezkresnym prawem pomieszkiwania, jest zobowiązana wydać zgodę na odsprzedaż, w innym wypadku bez jej akceptacji, odsprzedaż, mieszkania jest obarczona niedoróbką praworządną.