Zanim rozpoczniemy projekt inwestycyjny, warto na samym otwarciu wykonać całościowe oględziny geologiczne, które udostępnia ustalenie pożyteczności nakreślonego terytorium. W zakresie przymiarek geologicznych wykonuje się odwierty geologiczne, dzięki którym potrafimy sprawdzić środkową strukturę obranego terytorium a także zrealizować eksperymenty niewłaściwych składników oddziałujących na ziemię. Zdecydowanie jest to wiadomość niezastąpiona, nie tylko za wyjątkiem dla osób nieformalnych, które pragną na wybranym podłożu wybudować swoje mieszkanie, ale też dla klientów fizycznych wyszukujących miejsca na montaż firmy. Odwierty geologiczne głównie posiadają w intencji znalezienie najwłaściwszego wyjścia na konstrukcję a także ochronienie nas przed niewłaściwym zagospodarowaniem pola. W przypadku kiedy domagalibyśmy się przeprowadzić odwierty geologiczne mające w intencji wybranie kruszywa organicznego, wówczas należy przygotować poprawną papierologię, bezwarunkową do osiągnięcia koncesji.

Nadto, zabiegając o upoważnienie, godzi się posiadać namiastki podłoża odpowiednio przeanalizowanie przez pracownię. Wszelkie te prace są konieczne do tego ażeby móc w komplecie rozpocząć eksperymenty geologiczne. Profesjonalni geolodzy w ramach swej pracy realizują oprócz odwiertów geologicznych, różnego rodzaju eksperymenty ziemi, testy geotechniczne, poszukiwania materiałów naturalnych jak też wydobywają a także obrazują próbeczki z poszczególnych wlotów.

Na ogół odwierty geologiczne realizowane są z pomocą rozwiniętego wyposażenia terenowego, w tym też, z zużytkowaniem wiertnic geologicznych, bądź sond geotechnicznych. W relacji od wymogów, u pojedynczych geologów prawdopodobnie można również urzeczywistnić odwierty geologiczne z sondowaniem statystycznym lub z sondowaniem dynamicznym.