Sklejki MDF występują w kilku typach czyli MDF,LDF jak też HDF. Wszystkie kategorie płyt są pochodzenia drewnianego, a tworzą się w wyniku ugniatanych wiór drzewnych z domieszką organicznych powiązań, jakie są niezbędne do przygotowania sklejki. Finalizacja dykty MDF ma miejsce w uwarunkowaniach wysokiego naporu jak również przyrównywalnie niezwykle wysokiej amplitudy. Jednolita spoistość jak też jednorodny skład tworzywowy w całym przekroju udostępnia doskonałą obszywalność mechaniczną płyty MDF w procesie odkrawania. Skrót MDF rekrutuje się od fraz Medium Density Fibreboard i odwołuje się do użytkowania artykułu. Ten rodzaj płyty wyrobiony z włókien drewnianych jest średniej gęstości i bardzo często wykorzystuje się go do fabrykacji mebelek oraz artykułów dopracowania pomieszczeń, wzór mogą stanowić listewki ozdobne, panele naścienne a także wspaniałe kasetony.

Prócz wspomnianych czynności, dyktę MDF stosuje się również do fabrykacji towarów rzemiosła stolarskiego budowlanego na wzór drzwiczki. Świetna powierzchnia dykty MDF umożliwia jej oklejenie cienkimi filmami melaminowymi, oklejowanymi, bądź poprzez zakrycie okleinami nienaturalnymi a także naturalnymi w przeznaczeniu ulepszenia artykułu. Odmienne typy płyt drewnianopochodnych wyróżniają się pomiędzy sobą gęstością włókien drzewnych, co przyczynia się do odmiennego zastosowania.

W związku z tym sklejka MDF posiada różnorodną możliwość zastosowania. Nadto, sklejka MDF posiada takie plusy jak rówokierunkowość, niezwykle wysoki stopień sprężystości, w dowolny sposób przypuszczalnie można ją frezować, przez zużytkowanie różnorakich atrybutów w ten sposób jest ona odporna na zawilgocenie, a też prosta do wykorzystania.